Salda Gölü

Bir doğa harikası "Salda Gölü"

Türkiye'nin en derin tatlı su gölü olan Salda, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta gölün plajında yüzülebiliyor. Yuvarlak bir yapıya sahip olan gölde büyük sazan balıkları yaşıyor.

Dünya'nın önde gelen güzelliklerinden olan Salda Gölünü keşfet.

Süratle yapılaşmaya gidilerek tatil sitelerinin yapılması halinde göl hızlı bir şekilde kirleneceğinden, şu andaki peyzajının ve ekolojik yapısının korunması ve yapılaşmanın dondurulması için Kültür Bakanlığı, İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. 

  • Salda Gölü’nün denizden yüksekliği(rakım) 1193 metre.
  • 44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan gölün binlerce yıl önce jeolojik bir çökme ile meydana geldiği tahmin ediliyor.
  • 185 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor.

Neden Salda?

Dünyanın en derin göllerinden biri olan salda gölünde Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuştur. Hâlen çekilme devam etmektedir.Aynı zamanda mars yüzeyi ile aynı özelliklere sahip iki yerden biri olan salda gölü için farkındalık yaratılması ve bu doğal güzelliğin korunup değerlendirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir.Bu nedenle bunu gösterebilmek ve insanlarla salda gölünün güzelliklerinin farkındalığını yaratabilmek için salda gölünde hem eğlenceli hem de çevre bilinci oluşturacak bir gençlik festivali yapmaya karar verdik.

Dünyanın en berrak göllerinden biri

Dünyanın en berrak göllerinden biri ve bir doğa harikası olan Salda Gölü için farkındalık yaratmak adına düzenleyeceğimiz festivalin ulusal bazda çok ses getireceğinin farkındayız. ‘’Eğlenirken hem doğaya, hem de kimsesiz çocuklara yardım etmek’’ sloganıyla; kütüphanesi olmayan bir okula kütüphane kurmak için ‘’kitap kumbarası’’ ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere toplanacak kıyafetler için ‘’kıyafet kumbarası’’ festival boyunca kullanılan pet şişelerden heykel yapmak için ‘’atıktan sanata’’ gibi sosyal sorumluluk projelerini hayata geçireceğiz.